Dolina Chochołowska

lis 5, 2012 by

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska to najdłuższa z tatrzańskich dolin po polskiej stronie tych gór. Ma 10km długości. Nazwę swą dolina zawdzięcza oddalonej o kilkanaście kilometrów wsi Chochołów. Można tu jeszcze spotkać pasące się stada owiec oraz szeregi szałasów pasterskich. Pełne podobnych niespodzianek wakacje Istria oferuje tym, którzy lubią wędrówki i spacery naturalnymi szlakami.

Wędrówkę Doliną Chochołowską rozpoczyna się od Siwej Polany. Początkowo trasa biegnie drogą asfaltową, a następnie drogą utwardzoną kamieniami, aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Nieopodal Siwej Polany znajduje się Polana Molkówka z najstarszym tatrzańskim torfowiskiem (liczy 10 tysięcy lat), otoczonym lasem świerkowym.

Z prawej strony doliny pojawiają się dolomitowe Siwiańskie Turnie z największym tatrzańskim skupiskiem sosny zwyczajnej. W odległości ok. 3km od wylotu doliny położona jest Polana Huciska. Tu znajdowała się niegdyś huta rud żelaza. Posuwając się nadal w głąb doliny, można napotkać jedne z wielu charakterystycznych tu form krasowych- Niżną Bramę Chochołowską, tworzącą dolomitowy wąwóz. Dalej mija się polanę Pod Jaworami i Wyżnią Bramę Chochołowską, otoczoną czołami grzbietów Bobrowca i Kominiarskiego Wierchu. W skałach Wyżniej Chochołowskiej Bramy znajduje się niedostępna dla turystów jaskinia- Szczelina Chochołowska. Jej piętrowe korytarze, utworzone przez podziemne przepływy Potoku Chochołowskiego mają 2000 metrów.

—–

Natomiast osobom poszukującym kwater w Grecji oferujemy Kreta apartamenty- wygodne, zapewniające prywatność i dające dużo swobody kwatery bezpośrednio od właścicieli!

Wczasy Lazurowe Wybrzeże jeszcze do niedawna były tylko w sferze marzeń dla wielu osób. Dzięki tanim kwaterom, jakie znajdziesz pod powyższym linkiem, francuskie wybrzeże Morza Śródziemnego jest w zasięgu ręki!

—–

Dalsza droga wiedzie przez Dolinę Chochołowską, gdzie początek bierze Dolina Starej Roboty. Na końcu czeka na turystów Polana Chochołowska (1090-1150m n.p.m.), jedna z największych i najładniejszych w Tatrach. Na hali, na wysokości 1146m n.p.m., znajduje się schronisko, wybudowane 1953 roku. W środku znajduje się stołówka i kuchnia turystyczna. Na Polanie Chochołowskiej działa także wyciąg orczykowy długości 240m.

W dalszej części Dolina Chochołowska rozdziela się na Dolinę Jarząbczą i Chochołowską Wyżnią.

Related Posts

Tags

Share This