Dolina Kościeliska

wrz 11, 2014 by

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest drugą, co do wielkości, tatrzańską doliną, zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Zaliczana jest do najpiękniejszych dolin w Tatrach. Przez całą dolinę biegnie asfaltowa droga, od wylotu doliny aż do Hali Ornak, wzdłuż Potoku Kościeliskiego. Ruch kołowy jest tu jednak zakazany, więc jedyną możliwością, aby zwiedzić dolinę jest pójście pieszo, albo skorzystać z góralskich dorożek latem zaś zimą z ciągniętych przez konie sań, które docierają do Hali Pisanej. Spędzając wypoczynek w pobliżu Tatr, warto się tu wybrać. Osoby spędzające czas w Krakowie mogą pokusić się o tani wynajem auta, by tu szybko i łatwo dotrzeć.

Na początku doliny, za przewężeniem doliny zwanym Bramą Kantaka, rozpościera się polana Stare Kościeliska. W XVIII wieku była tu osada górnicza (na zboczach Ornaku znajdowały się kopalnie srebra, miedzi, żelaza i antymonu), w której znajdowały się huta miedzi i żelaza, kuźnie, chaty górników i hutników, karczma oraz kościółek od którego wzięła się nazwa całej doliny. Do dziś pozostała jedynie kapliczka wzniesiona przez górników, błędnie zwana kapliczką zbójnicką – można na niej zobaczyć jeszcze młotki górnicze widniejące pod krytym gontem dachem.

Dolina Kościeliska zbudowana jest z wapieni, w których występują liczne zjawiska krasowe. Nie są one aż tak spektakularne jak w Chorwacji (zobacz tutaj), ale jedne z najpiękniejszych w Polsce. Jest tu duża liczba jaskiń, w tym kilka udostępnionych turystycznie, jak na przykład Jaskinia Mroźna, w której zobaczyć możemy sale z naciekami, podziemne jeziorko oraz „ogródek ze stalagmitami”. Inne jaskinie turystyczne to niewielka, kilkudziesięciometrowa, Smocza Jama, położona niedaleko Wąwozu Kraków, czy też Jaskinia Mylna. W tej ostatniej jednak niezbędne będzie posiadanie latarki oraz dobrych butów, jest to bowiem dość rozległy obiekt o łącznej długości korytarzy ponad 1300 metrów.

Asfaltowa droga kończy się na Polanie Ornaczańskiej, będącej częścią Hali Ornak. Znajduje się tu, w pięknym, drewniano – kamiennym budynku, schronisko turystyczne, z bufetem oraz miejscami noclegowymi. Roztacza się stąd niesamowity widok na okoliczne góry, m.in. na Ornak, oraz najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystrą (2248 m.n.p.m.). Jest tu też rozwidlenie szlaków, którymi można dotrzeć na przełęcz Iwaniacką (żółty), do Stawu Smreczyńskiego (czarny) a także na Czerwone Wierchy (zielony).

Related Posts

Tags

Share This