Dolina Rybiego Potoku

maj 17, 2015 by

Dolina Rybiego Potoku

Dolina Rybiego Potoku stanowi odgałęzienie Doliny Białki. Powierzchnia doliny wynosi ok. 11,5km², a długość ok. 5,5km. Przejście zajmuje około 2 godzin i 30 minut. Dla większości turystów Dolina Rybiego Potoku to po prostu droga na Morskie Oko. Dzięki temu, iż prowadzi do najsłynniejszego jeziora tatrzańskiego, jest najpopularniejszą doliną tatrzańską. Morskie Oko położone jest w dolnej części doliny, wyższe stanowią kocioł Czarnego Stawu pod Rysami i Dolina za Mnichem. Doliną płynie Rybi Potok.

Okolica jest niezwykle popularna wśród turystów przybywających tu z całej Polski. Ze stolicy Małopolski można tu dojechać stosunkowo szybko, a wynajem samochodu Kraków oferuje w atrakcyjnych cenach.

Wędrując doliną można podziwiać Rysy, Szpiglasowy Wierch i Żabią Grań, ale także szczyty Opalone, Miedziane i Mięguszowieckie. Przy Morskim Oku znajduje się schronisko, a także mniejsze jeziorka zasilane przez Rybi Potok: Żabie Oko, Małe Morskie Oko i Małe Żabie Oko.

Przez dolinę poprowadzony został czerwony szlak. Zaczyna się on już na Palenicy Białczańskiej i prowadzi przez Dolinę Białego aż do Wodogrzmotów Mickiewicza, a stamtąd przechodzi w Dolinę Rybiego Potoku i biegnie do Morskiego Oka. Przejście czerwonego szlaku tylko wokół Morskiego Oka zajmuje około 50 minut. Znad Morskiego Oka odchodzi szlak niebieski przez Świstówkę Roztocką do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (przejście zajmuje około 2 godzin) oraz szlak żółty na Szpiglasową Przełęcz (czas przejścia 2 godziny i 15 minut). Szlak jest licznie wykorzystywany przez wędrowców, więc w schronisku bywa tłoczno. I jak kwatery Chorwacja oferuje bardzo zróżnicowane i komfortowe, tak schroniska górskie zapewniają jedynie prosty nocleg i wyżywienie. Od żółtego odbija szlak czerwony na Wrota Chałubińskiego (czas przejścia około 1 godziny i 45 minut). Zielony szlak znad Czarnego Stawu przebiega przez Kazalnicę Mięguszowiecką na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem – przejście – 2 godziny i 30 minut.

Dolina w swym ukształtowaniu ma widoczne działanie lodowca, dla którego typowe formy to kotły, piętrowy układ, podcięcia zboczy, usypiska moren bocznych czy morena czołowa (zbudowano na niej schronisko). Można tutaj także zaobserwować wszystkie piętra roślinności od regla dolnego po środowisko turni. Znajduje się tu około 350 gatunków roślin naczyniowych. Ze zwierząt można tu spotkać jelenie, rysie, świstaki, kozicie i niedźwiedzie.

Related Posts

Tags

Share This