Dzianisz

lis 5, 2012 by

Dzianisz

Dzianisz to wieś położona na Pogórzu Spisko- Gubałowskim, przy ujściu potoku Dzianiskiego do Czarnego Dunajca. Jej początki sięgają XVII wieku- Walenty Pietrzykowski otrzymał wówczas w dzierżawę tutejsze grunta od starosty nowotarskiego. Założył on na pustych polach wieś nazwaną od przepływającego nieopodal potoku- Dzianiszem. Aż do końca XIX wieku wójtostwo dzianiskie pozostawało we władaniu rodów szlachecki. Pamiątki po tych czasach to kamienna figura św. Barbary z 1772r. oraz kamienne piwnice z fundamentem niegdysiejszego dworu. Także miłośnicy zabytków raczej nie mogą oczekiwać tu zbyt interesujących obiektów do zwiedzenia. Wypoczynek w Dzianisz to na pewno nie wakacje Włochy, jeśli chodzi o dostęp do kultury.

—–

A może wolisz nurkowanie, gorący piasek i przejażdżki na wielbłądzie? Egipt apartamenty to oferta wczasów w ośrodkach nad Morzami Czerwonym i Śródziemnomorskim!

—–

Urokliwe położenie, na stosunkowo łagodnych wzgórzach znacząco wpływa na rozwój turystyczny, typowo rolniczego dotychczas Dzianisza. Dzianisz to siedlisko ludowych artystów, trudniących się rękodziełem artystycznym. Kultywowane są tu wciąż dawne zwyczaje oraz tradycja związana z muzyką, tańcem i śpiewem. Ze szczytu góry Ostrysz rozciąga się widok na Tatry, Kotlinę Nowotarską, a nawet, przy dobrej pogodzie, na Słowację. Z tras biegowych na Mietłówce, która jest ramieniem Gubałówki – można podziwiać Gorce. Podobnie jak Zell am See kwatery oferuje w pobliżu tras, tak i w Dzianiszu można znaleźć ciekawe noclegi w pobliżu narciarskich szlaków. Wieś zachowała swój niezwykły klimat za sprawą góralskich chałup pochodzących z początków XX wieku i smukłych sylwetek drewnianych dzwonnic.

Related Posts

Tags

Share This