Gubałówka

lis 5, 2012 by

Gubałówka

Gubałówka (dawniej Antgua) to szczyt położony na północny-zachód od centrum Zakopanego, wznoszący się na wysokość 1126 metrów n.p.m.. Po wschodniej stronie Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb. Od reszty miasta dzieli ją 3,5 minuty jazdy… kolejką linową. Została ona wybudowana w 1938 rok. Obecny kształt kolejka zawdzięcza modernizacji z 2001 roku. Dzięki temu, jednorazowo może ona zabrać nawet 120 osób, pokonując niecałe 300 metrów różnicy wysokości – dolna stacja na wysokości 823 metrów n.p.m., górna zaś – 1122 m n.p.m.. Długość trasy to 1298m.

—–

Marzysz o własnym mieszkaniu w Portugalii, ale nie wiesz, gdzie szukać ofert i porad? Wejdź na apartamenty Portugalia- ogłoszenia w języku polskim, mnóstwo praktycznych informacji, brak pośredników!!

Jeśli chciałbyś spędzić urlop na Lazurowym Wybrzeżu, ale nie przepadasz za Francją, dobrym rozwiązaniem będą wczasy Liguria- pobyt we włoskim, niezwykle urokliwym regionie będącym przedłużeniem Lazurowego Wybrzeża.

—–

Na Gubałówkę warto się wybrać, chociażby ze względu na fenomenalny widok, panoramę Tatr, Zakopanego oraz Podhala, Pienie, Gorców jak i ich słowackiej części. Zdziwić mógłby się jednak ktoś, kto spodziewałby się tradycyjnego szczytu. Gubałówka – sądząc po tak licznej infrastrukturze – została przemieniona w alternatywne centrum Zakopanego. Kawiarnie, restauracje, bufety, ogródki… I tak jak Costa Brava apartamenty oferuje niemalże na plaży, tak tylko czekać, kiedy nie trzeba będzie opuszczać Gubałówki, by zjechać na dół, na nocleg. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowski Wierch, z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.

Gubałówka jest jednym z chętniej odwiedzanych polskich szczytów. Łatwo dostępna, również dla rodzin z małymi dziećmi, wydaje się być doskonałą atrakcją.

Related Posts

Tags

Share This