Historia Kościeliska

lis 3, 2012 by

Historia Kościeliska

Nazwa „Kościelisko” pochodzi od leśnej polany, na której w XVII wieku górale wypasali stada owiec. Poszczególne osady pasterskie, które weszły później w skład Kościeliska, wzmiankowane były już od roku 1623. Początki wsi sięgają XVIII wieku, kiedy to osiedliła się tu na stałe ludność pasterska. Dawne osady pasterskie stopniowo zamieniały się w osiedla. Z nich wywodzą się znakomite podtatrzańskie rody: Krzeptowskich, Nędzów, Obrochtów, Stopków. W XIX stuleciu Kościelisko należało do parafii w Czarnym Dunajcu, a od 1818 roku do parafii w Chochołowie. Dość szybko, bo już z końcem XIX wieku, wieś zyskała miano uzdrowiska, głównie dzięki rodzinie Dłuskich, która wybudowała tu sanatorium. I podobnie jak Bułgaria nieruchomości wczasowe zaczęła budować po II wojnie światowej, tak i w Kościelisku okazałe domy wypoczynkowe zaczęły tu masowo powstawać właśnie w tym okresie.

Dzisiejsze Kościelisko to znana miejscowość turystyczna. I podobnie jak tanie wczasy Grecja oferuje przez okrągły rok, tak i Kościelisko jest znane z mnóstwa tanich miejsc noclegowych. Jest dobrym punktem wypadowym w Tatry Zachodnie. Z osiedla Kiry (kira – gwar. „zakręt, zakos”), nad potokiem Kirowa Woda, przy szosie łączącej Zakopane z Witowem prowadzi szlak w Dolinę Kościeliską.

—–

Półwysep Iberyjski to miejsce, które oferuje bardzo różnorodne formy spędzania czasu, jeśli jednak poszukujesz cichych i spokojnych miejsc na wypoczynek polecamy wakacje w Portugalii, nieco spokojniejszego sąsiada hiszpańskich ośrodków wczasowych.

—–

Do roku 1867 Kościelisko tworzyło jedną osadę z Zakopanem. W drugiej połowie XX wieku Kościelisko połączyło się z Witowem, Dzianiszem i Chochołowem, tworząc gminę Kościelisko-Witów. Po kilku latach gmina ta została włączona do gminy tatrzańskiej, a w roku 1994 reaktywowała się jako gmina Kościelisko. Obecnie w jej skład wchodzą trzy wsie podhalańskie: Kościelisko, Witów i Dzianisz.

Obecnie miejscowość liczy około 4 tysięcy mieszkańców i jest siedzibą władz gminy. We wsi rozwinął się przemysł hafciarski. Działa tu regionalny Zespół Pieśni i Tańca, zrzeszający okoliczną młodzież. Z kościeliska wywodzi się wielu znanych ludzi, którzy przez lata tworzyli niepowtarzalną kulturę i tradycję Skalnego Podhala. Do dziś przetrwała legenda o tym, że gdy król Jan Kazimierz, uciekając przed szwedzką nawałą, przeprawiał się na Węgry – wykorzystał do tego drogę wiodącą przez Palenicę, Butorów Wierch, Polanę Budzówka (jedną z najstarszych polan Kościeliska), Dolinę Kościeliską, Wąwóz Kraków i dalej na Słowację. Przypomina o tym ulica Królewska w Kościelisku, a trakt przez wierchy, polany i dolinę jest zwany Drogą Królewską.

Related Posts

Tags

Share This