Jaskinia Mroźna

lis 5, 2012 by

Jaskinia Mroźna

Jest jednym z niewielu udostępnionych turystycznie obiektów podziemnych Tatr. Jaskinia Mroźna – bo o niej mowa, to jedna z 6 zlokalizowanych jaskiń tego typu w Tatrach. Położona w Dolinie Kościeliskiej, posiada otwory na wysokości ok. 1100 i 1112m n.p.m., a deniwelacja wynosi ok.42,5m.

Jaskinia jest niemalże prostym tunelem przebijającym się na wylot przez masyw Organów. Jego długość to 571m. Niestety nie może ona poszczycić się zbyt bogatym i ciekawym wnętrzem. Pozbawiona niemal zupełnie nacieków, nie jest szczególnie ciekawszym obiektem turystycznym. Interesujący jest widok z tarasu pod otworem wyjściowym jaskini. W połowie korytarza znajduje się sztuczne jeziorko, a w pobliżu otworu południowego kilka nacieków.

Na ciekawe obiekty jaskiniowe w Polsce naprawdę rzadko można trafić. Nieco inaczej wygląda sytuacja w takich krajach jak Grecja czy Chorwacja. Apartamenty Grecja często oferuje w pobliżu rejonów z ciekawą geomorfologią, gdzie występują groty i jaskinie. Także decydując się na Hiszpanię można zobaczyć ciekawe obiekty podziemne. Noclegi Costa Blanca dają możliwość zwiedzenia jaskini Canelobre. Podobnie ekscytujące wakacje Algarve proponuje wraz z możliwością odwiedzenia jaskiń, ale w tym przypadku dostępnych tylko od strony morza.

Wracając do jaskini Mroźnej – była ona końcowym fragmentem większego systemu jaskini Zimnej odciętym od niej przez wcięcie erozyjne w stoku. Jaskinię Mroźną odkryto w maju 1934, a od 1958 jest masowo odwiedzana przez turystów.
Jaskinia Mroźna to obiekt oświetlony. Aby móc nią przejść, trzeba dodatkowo zapłacić za wstęp. Czynna jest w okresie od 1 maja do 31 października.

Related Posts

Tags

Share This