Kuźnice i Kalatówki

lis 14, 2013 by

Kuźnice i Kalatówki

Pierwotnie Kuźnice były znaczącą osadą. Tu znajdował się dwór, karczma i huta przetwarzająca wydobywane w Tatrach rudy metali. Po dworze nie ma śladu, a na jego miejscu stoi drewniany krzyż, zaś w starej karczmie znajdują się obecnie zakłady remontowe. Oryginalnym akcentem jest natomiast pomnik Rozstrzelanego Prometeusza autorstwa Władysława Hasiora, wzniesiony ku pamięci zamordowanych w okresie drugiej wojny światowej. Z Kuźnic swój początek biorą szlaki turystyczne: na Nosal, Murowaniec, do Czarnego Stawu, na Kasprowy Wierch i na Giewont, do Doliny Jaworzynki i na Kalatówki. Obecnie Kuźnice kojarzą się przede wszystkim z dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch.

—–

Jeśli potrzebujesz nowej, funkcjonalnej i bezpiecznej bramy, sprawdź modele prezentowane na bramy garażowe Wrocław, nowoczesne i niedrogie bramy do Twojego garażu!

—–

Natomiast Kalatówki to reglowa polana w Zachodnich Tatrach, położona nieopodal Kuźnic, po zachodniej stronie Doliny Bystrej. Tędy przebiegają popularne szlaki prowadzące na Czerwone Wierchy i do przełęczy Białego, nazywanej także Ścieżką nad Reglami. Po drodze na Kalatówki znajduje się niewielki klasztor i pustelnia Albertynów, założona przez brata Adama Chmielowskiego (św. Brata Alberta) na terenie ofiarowanym na ten cel przez właściciela Zakopanego, hrabiego Władysława Zamoyskiego. Kaplicę wzniesiono w 1898 roku, a w 1902 roku pustelnię objęły siostry albertynki. Kaplica, zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu, przylegająca do drewnianego klasztoru, została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza i odznacza się wyjątkową prostotą i surowością, co dobrze koresponduje z powstaniem zakonu. Wnętrze zdobi m.in. gotycki krucyfiks z XV wieku, umieszczony tu przez św. Brata Alberta, a ofiarowany mu przez paulinów z krakowskiej Skałki.

Na dojście z Kuźnic do schroniska na Kalatówkach wystarczy godzina. Zimą jest tu tłoczno, gdyż narciarze przybywają na stoki wyposażone w dwa wyciągi orczykowe o długości 160 i 400 metrów.

Related Posts

Tags

Share This