Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

wrz 7, 2015 by

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie założono w 1889 roku. Sama idea założenia takiego muzeum zrodziła się rok wcześniej pośród przyjaciół Tytusa Chałubińskiego, pragnących uczcić jego zasługi dla Zakopanego. Muzeum jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Prezentuje dzieła sztuki, okazy przyrodnicze, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne. Najstarsze zbiory muzeum, tworzące kolekcje: botaniczną, geologiczną, zoologiczną oraz etnograficzną, zostały zgromadzone drogą darów i kupna całych kolekcji z rąk prywatnych. W roku 1892 Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego doprowadziło do budowy własnej siedziby, co było możliwe dzięki darowiźnie spadkobierców dra Tytusa Chałubińskiego, którzy podarowali Towarzystwu parcelę budowlaną. W 1911 roku Towarzystwo przyjęło do realizacji projekt techniczny budynku w stylu zakopiańskim wg koncepcji Stanisława Witkiewicza opracowany przez Franciszka Mączyńskiego.

Kolekcje muzeum prezentowane są na stałych wystawach w gmachu głównym oraz w filiach.

1. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego znajduje się na Krupówkach. Są tu wystawy: historyczna, etnograficzna, przyrodnicza ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala.

2. Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza przy ulicy Zamoyskiego 25 – Ekspozycja stała ARTYŚCI I SZTUKA W ZAKOPANEM prezentuje twórczość zakopiańskiej kolonii artystycznej do 1939 roku.

—–

Atrakcyjne i niedrogie noclegi Bibione oferuje w najciekawszych lokalizacjach, nad samym morzem!!

Komfortowe apartamenty Crikvenica gwarantuje turystom o każdej porze roku.

—–

3. Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje (przy ulicy Droga do Rojów 6) to ekspozycja w XIX-wiecznej chałupie Gąsieniców Sobczaków, pokazująca źródła witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego; – Willa Koliba (przy ulicy Kościeliska 18) Architektura i wnętrza w stylu zakopiańskim.

4. Galeria Władysława Hasiora.

5. Muzeum Kornela Makuszyńskiego.

6. Muzeum Powstania Chochołowskiego.

7. Dwór w Łopusznej, gdzie można zobaczyć ekspozycję poświęconą rodzinie Tetmajerów.

8. Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze – drewniana zagroda należąca niegdyś do zamożnej rodziny Korkoszów. Układ zabudowań jest przykładem rozwoju spiskiej zagrody.

9. Zagroda Sołtysów w Jurgowie – Starą zagrodę Muzeum Tatrzańskie zakupiło w roku 1982 z przeznaczeniem na ekspozycję etnograficzną. W przeciwieństwie do zasobnej zagrody Korkoszów w Czarnej Górze dom i zabudowania gospodarcze Sołtysów są przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Related Posts

Tags

Share This