Położenie Kościeliska

lis 5, 2012 by

Położenie Kościeliska

Gminę Kościelisko tworzą trzy wsie podhalańskie: Witów, Dzianisz i Kościelisko. Gmina położona w województwie małopolskim wchodzi w skład powiatu tatrzańskiego, jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr. Istniejąca od roku 1867, zmieniała swoje administracyjne granice. W teraźniejszej formie- z wsiami Kościeliskiem, Witowem i Dzianiszem funkcjonuje od 1994 roku. Od południa sąsiaduje z Zakopanem oraz gminą Poronin. Od północy i wschodu jej najbliższym sąsiadem jest gmina Czarny Dunajec, natomiast od zachodu – Tatrzański Park Narodowy i Słowacja.

Właśnie ta lokalizacja, posadowienie u podnóża Tatra sprawia, że podobnie jak apartamenty Austria oferuje z pełną infrastrukturą narciarską, tak i noclegi w Kościelisku i okolicy są odpowiednio dostosowane dla amatorów białego szaleństwa. Natomiast w okresie wiosennym i letnim region ten jest oblegany przez amatorów wędrówek, pragnących odpocząć od codziennego zgiełku na tatrzańskich szlakach. I jak we Włoszech popularna jest w tego typu sytuacjach agroturystyka Toskania, tak w naszych Tatrach sprawdzają się kwatery prywatne u górali, w pobliżu szlaków i tras. I choć zakwaterowanie może nie tak komfortowe i niedrogie jak oferujące Słoneczny Brzeg tanie noclegi, to jednak poszukiwane przez miłośników pięknych, górskich widoków. A to zagwarantuje Kościelisko na pewno.

Gmina swym obszarem obejmuje część Pogórza Pasma Gubałowskiego oraz tereny znajdujące się w dorzeczu Czarnego Dunajca, którego tworzą potoki Kirowej i Siwej Wody. Gmina Kościelisko to jednocześnie jeden z najpiękniejszych obszarów podgórskich w Polsce. Część jej powierzchni położona jest na terenie Tatr Zachodnich i objęta jest ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na terenach Witowa i Kościeliska leżą najpiękniejsze doliny tatrzańskie – Chochołowska, Kościeliska, Lejowa i Dolina Małej Łąki. Łatwo się tu dostać od strony Krakowa i ze Śląska. Blisko jest również do przejścia granicznego na Słowację.

Related Posts

Tags

Share This