Sport w Kościelisku

lis 6, 2012 by

Sport w Kościelisku

Kościelisko jest jedną z większych „kolebek” polskiego narciarstwa. Z Polan, jak kiedyś nazywano Kościelisko, pochodzi wysoka liczba olimpijczyków, bo aż 38. To ewenement w skali naszego kraju. Pierwszymi z nich byli: Andrzej Krzeptowski, 13. w biegu na 50 km na ZIO w Saint Moritz (1928), Stanisław Gąsienica Sieczka oraz Stanisław Karpiel. Do najwybitniejszych należy zaliczyć brązowego medalistę MŚ w konkurencjach klasycznych z Falun (1974) Jana Staszela, który zdobył brąz na dystansie 30 km. Również wśród biegaczy było sporo olimpijczyków, którzy z powodzeniem występowali Zimowych Igrzyskach (Stanisław Bukowski, Zofia Gąsienica-Bukowa, Józef Rysula i Małgorzata Ruchała trzykrotna olimpijka). Na najtrudniejszych trasach alpejskich startowali w latach 50. i 60. alpejczycy: Jan Gąsienica-Ciaptak (olimpijczyk: 1948, 1952, 1956) i jego syn Maciej, którzy zdobyli w sumie 50. złotych medali na Mistrzostwach Polski. Polskę reprezentowali sportowcy z Kościeliska także w kombinacji klasycznej i skokach.

—–

Jeśli interesuje Cię zakup nieruchomości w Bułgarii kliknij na powyższy link, a znajdziesz mnóstwo praktycznych informacji związanych z inwestycjami w nieruchomości w tym kraju.

A może bardziej interesuje Cię rynek hiszpański? Nieruchomości Hiszpania to oferty zagranicznych właścicieli skierowane do polskich inwestorów.

—–

Kościelisko to także miejsce, gdzie dzięki działalności płk. Stanisława Zięby, powstał polski biathlon. W Kościelisku-Kirach znajduje się stadion biathlonowy na którym w 1969 r. odbyły się Mistrzostwa Świata w biathlonie i Mistrzostwa Europy Zakopane Kościelisko 2000.

Bogata kultura narciarska sprawia, że podobnie jak noclegi Ciovo oferuje amatorom sportów wodnych latem, tak Kościelisko zachęca narciarzy do przyjazdu w okresie zimowym. Oprócz tego w okolicach Kościeliska turyści mogą uprawiać zimą narciarstwo biegowe i śladowe (Dolina Kościeliska) oraz ski-alpinizm (turystykę narciarską). Latem są tutaj organizowane także zawody w rowerach górskich. Kościelisko, to miejsce, w którym przebogata tradycja uprawiania sportowego wyczynu przeplata się z turystyką.

Related Posts

Tags

Share This