Szpiglasowy Wierch

maj 17, 2015 by

Szpiglasowy Wierch

Szpiglasowy Wierch to szczyt położony na granicy polsko- słowackiej. Jego wysokość to 2172m n.p.m. Jest to szeroki masyw o kilku wierzchołkach (Miedziane, Szpiglasowa Czuba, Opalnony Wierch) wznoszący się nad Doliną Pięciu Stawów.

Oferuje on naprawdę wspaniałe widoki, jakich nawet dzika Czarnogóra wczasy proponująca w niezwykłych naturalnych lokalizacjach nie może zapewnić.

Najłatwiejszą trasą prowadzącą na szczyt jest szlak prowadzący od Morskiego Oka. Trudniejsza, z łańcuchami prowadzi z Doliny Pięciu Stawów. Ze schroniska przy Morskim Oku żółty szlak dochodzi do Doliny za Mnichem. Ścieżka początkowo biegnie po prawej stronie największego jeziora Tatr (patrząc w stronę Mięguszowieckich Szczytów) i jest zbudowana z kamieni, nad wyraz wygodna oraz bezproblemowa (nawet dla niewprawionych turystów). Cały czas wędrując słynną Ceprostradą mija się rozwidlenie szlaków (czerwony na Wrota Chałubińskiego). Mijamy po drodze Miedziane Kotły z prawej strony. Po kilkudziesięciu minutach krętą ścieżką dochodzi się do Szpiglasowej Przełęczy, skąd pozostało około 15 minut na szczyt. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama Tatr Wysokich (i to we wszystkie kierunki). Miłośnicy stromych przepaści także nie będą zawiedzeni. Cała trasa zajmuje około dwóch i pół godziny. Zejść można zarówno tę samą drogą, co weszliśmy, jak i bardziej wymagającą w stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Trasa od Doliny Pięciu Stawów rozpoczyna się przy schronisku nad Przednim Stawem Polskim. Prowadzi niebieskim szlakiem do Tablicy S. Bronikowskiego. Stąd staje się stroma i wymaga korzystania z dodatkowych zabezpieczeń. Następnie żółty szlak prowadzi do Szpiglasowej Przełęczy. Przejście tym szlakiem zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co łatwiejszą trasą.

Nazwa szczytu ściśle związana jest z sąsiadującą z nim Przełęczą Szpiglasową i pojawiła się dopiero w 1951 roku. Wcześniej szczyt nosił nazwę Gruby Wierch.

Related Posts

Tags

Share This