Tatrzańskie szlaki

cze 6, 2013 by

Tatrzańskie szlaki

Wybierając się na wycieczkę w Tatry, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na to, że nie są to zwykłe góry. Trudne są tu do przewidzenia warunki atmosferyczne, zmieniające się czasami dosłownie z minuty na minutę. Złudne okazuje się często przekonanie, że słoneczna pogoda utrzyma się przez cały dzień, do czego przyzwyczaiły się osoby często wyjeżdżające na wakacje Kraniewo, w Bułgarii. Nawet w lipcu czy sierpniu w wyższych partiach graniowych leży śnieg.

Tatry są trudne i nieprzewidywalne, dlatego każdy, kto wybiera się w podróż po tym najpiękniejszym chyba Parku Narodowym w Polsce, powinien dobrze się do tego przygotować. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy swoje kroki będą kierowali ku wyższym partiom Tatr. Wygodne, odpowiednie buty, cieplejsze ubranie, woda, jakaś kaloryczna przekąska (np. czekolada) – to podstawowe rzeczy, o które powinien zadbać turysta wyruszający na tatrzańskie szlaki. Wskazany jest również telefon komórkowy. Przed wyjściem na szlak zawsze należy pozostawić wiadomość (np. w schronisku), gdzie się wybieramy. Chodzenie trudnymi szlakami tatrzańskimi to sport niemalże tak ekstremalny, jak nurkowanie bez doświadczenia. Bardzo często szlaki są mokre i śliskie, a głębokie szczeliny i wysokie przepaście mogą okazać się śmiertelną pułapką dla osób nieprzygotowanych do wędrówek po wysokich górach.

W samych polskich Tatrach doliczono się ponad 80 odcinków szlaków turystycznych. Te najbardziej popularne i najbardziej malownicze, są pokonywane przez zwykłych turystów.

Szlaki łatwe: Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Łysa Polana-Morskie Oko, Dolina Kościeliska-Grześ, Palenica Białczańska-Rusinowa Polana, Kuźnice-Schronisko na Hali Gąsienicowej, Kuźnice-Kasprowy Wierch, Hala Gąsienicowa-Kasprowy Wierch, Dolina Chochołowska-Schronisko Na Ornaku, Kuźnice-Schronisko na Murowańcu.

Szłaki trudne: Dolina Strążyska-Giewont, Wodogrzmoty Mickiewicza-Dolina Pięciu Stawów Polskich, Kasprowy Wierch-Ciemniak, Dolina Chochołowska-Jarząbczy Wierch, Schronisko Na Ornaku-Starobociański Wierch, Dolina Małej Łąki-Kopa Kondracka, Kuźnice-Giewont.

Bardzo trudne: Morskie Oko-Rysy, Morskie Oko-Dolina Pięciu Stawów Polskich, Kasprowy Wierch-Czerwone Wierchy-Dolina Kościeliska, Morskie Oko-Wrota Chałubińskiego, Morskie Oko-Przełęcz pod Chłopkiem, Morskie Oko-Szpiglasowa Przełęcz-Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Pięciu Stawów Polskich-Krzyżne, Dolina Pięciu Stawów Polskich-Zawrat-Murowaniec, Krzyżne-Świnica (Orla Perć), Murowaniec-Kościelec, Murowaniec-Świnica, Kasprowy Wierch-Świnica.

Related Posts

Tags

Share This