Witów

wrz 9, 2014 by

Witów

W tej niewielkiej osadzie mieszka zaledwie 1500 mieszkańców, jest to zarazem największa miejscowość na obszarze gminy Kościelisko. Wieś zlokalizowana jest przy granicy słowacko-polskiej, na wysokości około 800 do 900 m.n.p.m. nad Czarnym Dunajcem, który bierze tutaj swój początek z połączenia potoków Kirowej i Siwej Wody. Przeważająca część Witowa znajduje się na obszarze Tatr Zachodnich przez co jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest tutaj zlokalizowana m.in. Dolina Lejowa i bardzo popularna Dolina Chochołowska.

Witów wziął swoją nazwę od nazwiska Stanisława Witowskiego, wielkorządcy krakowskiego i starosty nowotarskiego. Najwcześniejsze znane wzmianki o miejscowości pochodzą z początków XVII wieku. Na przestrzeni wieków mieszkańcy zajmowali się pasterstwem, wydobyciem żelaza, wycinką, rzemiosłem oraz obróbką drewna. We wsi znaleźć można również szereg ciekawych zabytków, są to przede wszystkim budynek straży pożarnej, kościół Matki Boskiej Szkapleżnej oraz XIX wieczna kaplica Kaplica św. Anny na Płazówce. W miejscowości odbywają się również imprezy regionalne mające propagować regionalną kulturę, są to „Witowiańsko Watra” i „Święto Lasu”. Przez bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego Witów jest ważnym punktem turystycznym, sprawdzającym się przede wszystkim jako baza wypadowa w góry.

Sam Witów, jak i jego najbliższa okolica zapewniają różnorodne zakwaterowanie, które podobnie jak tanie wakacje w Bułgarii zapewnia wygodny wypoczynek na każdą kieszeń. Bardzo popularne są kwatery prywatne. I tak jak oferty wynajmu kwater w Chorwacji są niezwykle popularne wśród amatorów wczasów nad morzem, tak kwatery w Witowie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników górskim wędrówek.

Startując z Witowa można się wybrać na wycieczkę wzdłuż Doliny Chochołowskiej a dalej na Ornak czy Wołowiec. Zaczynając wycieczkę w Dolinie Kościeliskiej, której wylot również znajduje się niedaleko centrum miejscowości możemy dotrzeć do wielu ciekawych tatrzańskich jaskiń takich jak Mroźna czy Smocza Jama lub wybrać się w wyższe partie gór. Wędrówkę w tatry z Witowa można również poprowadzić rzez pobliską Dolinę Lejową tak więc możliwości jest wiele. Również zimą czeka nas tutaj wiele atrakcji, w miejscowości działa szereg wyciągów orczykowych, ośrodek narciarski wyposażony w wyciąg krzesełkowy i snowpark oraz szkoła narciarska. Ponadto wspaniałe warunki narciarskie zachęcają do uprawiana białego szaleństwa.

Related Posts

Tags

Share This